grafik

Nyt samarbejde skal styrke arkitektvirksomheders forretning

Dato 21.09.26 |
Af:
Lars Emil Kragh, underdirektør i Danske Arkitektvirksomheder

Illustration: Danske Arkitektvirksomheder

Danske Arkitektvirksomheder lancerer nyt, eksklusivt medlemstilbud om forretningsrådgivning. Det sker i samarbejde med Pernille Lundsbjerg, selvstændig ledelsesrådgiver med speciale i arkitektbranchen. 

Mange arkitektvirksomheder oplever på et tidspunkt, at noget ikke fungerer helt, som det burde.

Det kan vise sig som pressede projekter. Vanskeligheder med at rekruttere. Manglende rentabilitet. Uklar rollefordeling. Eller en oplevelse af, at virksomheden ikke bevæger sig i den ønskede retning.

Ofte bliver udfordringerne håndteret hver for sig.

Men erfaringen viser, at de sjældent opstår hver for sig. Og derfor er det ikke altid nok at se på den enkelte udfordring isoleret. Skal man forstå, hvorfor den er opstået, kræver det ofte et blik på sammenhængen mellem virksomhedens strategi, organisation og daglige praksis: Når projekter bliver pressede, handler det ikke nødvendigvis om projektstyring. Når det er svært at tiltrække de rigtige medarbejdere, handler det ikke nødvendigvis om rekruttering. Når salget halter, handler det ikke altid om salg.

Udfordringerne hænger ofte sammen med virksomhedens retning, organisation og måde at arbejde på.

Det hele hænger

Det var netop udgangspunktet, da Danske Arkitektvirksomheder udviklede publikationen ”Det hele hænger” sammen. Her satte vi fokus på kvalitetsledelse som noget langt bredere end systemer, procedurer og dokumentation. Kvalitet opstår i samspillet mellem strategi, organisation og projekter. Når de tre niveauer understøtter hinanden, bliver det lettere at skabe kvalitet i både leverancer og forretning. 

Det er også tankegangen bag vores nye tilbud om forretningsrådgivning. Rådgivningens primære målgruppe er mindre og mellemstore medlemsvirksomheder.

”Erfaringen viser, at udfordringer sjældent opstår hver for sig. Og derfor er det ikke altid nok at se på den enkelte udfordring isoleret. Skal man forstå, hvorfor den er opstået, kræver det ofte et blik på sammenhængen mellem virksomhedens strategi, organisation og daglige praksis.” Lars Emil Kragh, underdirektør i Danske Arkitektvirksomheder

Sådan er rådgivningen bygget op

Rådgivningen tager udgangspunkt i den samme helhedsforståelse, men udvider perspektivet. For i dag er mange af de udfordringer, som arkitektvirksomheder står med, tæt knyttet til virksomhedens forretningsmæssige fundament; økonomistyring, prissætning, salg, positionering og evnen til at omsætte ambitioner til praksis. 

Derfor starter rådgivningen ikke med løsninger.

Den starter med at skabe et fælles billede af virksomheden.

Gennem en kortlægning ser vi på virksomhedens strategiske retning, organisation, processer, projektstyring. Formålet er ikke at lede efter fejl, men at forstå, hvor virksomheden står i dag, hvor udfordringerne udspringer fra, og hvor det giver størst værdi at sætte ind. 

Nogle virksomheder vil opdage, at behovet først og fremmest handler om at få struktur på de centrale dokumenter og arbejdsgange. Andre vil stå med organisatoriske spørgsmål om ansvar, samarbejde eller generationsskifte. Andre igen vil have behov for at arbejde med den forretningsmæssige side af virksomheden, eksempelvis prissætning, position eller salg.

Forståelse af problem før løsning

Fælles er, at arbejdet begynder med et overblik.

For det er svært at vælge den rigtige løsning, hvis man ikke først har forstået problemet.

Derfor har vi indgået et samarbejde med Pernille Lundsbjerg, som gennem mange år har arbejdet med organisations- og forretningsudvikling. Hun er selvstændig ledelsesrådgiver med speciale i arkitektbranchen. Sammen tilbyder vi et forløb målrettet etablerede arkitektvirksomheder, der ønsker et kvalificeret blik på, hvor de står, og hvordan de bedst udvikler virksomheden videre.

Hvis du er i tvivl om, hvor I står i dag, kan første skridt være vores virksomhedstjek eller en uforpligtende dialog om jeres situation. Kontakt Lars Emil Kragh på telefon 5167 1554 eller mail lek@danskeark.dk.

Du kan også læse meget mere om vores nye, eksklusive medlemstilbud om forretningsrådgivning på vores hjemmeside her