Haderslev-skolen Erlev Skole, som vandt Årets Skolebyggeri 2021, er tegnet af Arkitema.
Haderslev-skolen Erlev Skole, som vandt Årets Skolebyggeri 2021, er tegnet af Arkitema.

Ny aftale giver landets skoler milliardindsprøjtning

Dato 22.06.26 |
Af:
Søren Duran Duus

Foto: Niels Nygaard

I økonomiaftalen for 2027 mellem regeringen og KL er der afsat knap 1 milliard kroner til investering i bedre faglokaler. Den nye aftale skal samtidig blandt andet give kommunerne mulighed for at investere 8 milliarder kroner i renovering af folkeskoler samt bedre rammer for dag-, fritids- og klubtilbud.

Økonomiaftalen for 2027 mellem regeringen og KL indeholder potentielt spændende muligheder for arkitektvirksomheder.

Det viser en gennemgang af den nye aftale, som blev indgået i sidste uge.

Regeringen og KL er enige om, at rammen for kommunernes investeringer i 2027 er på 22,3 milliarder kroner, hvoraf investering i bedre faglokaler som følge af ”Aftale om folkeskolens kvalitetsprogram” udgør 924 millioner kroner.

De 22,3 milliarder kroner i 2027 svarer nogenlunde til niveauet i 2026.

”Parterne er enige om, at det aftalte niveau sikrer gode muligheder for at investere i de fysiske rammer for velfærden. KL tilkendegiver således, at aftalen blandt andet giver mulighed for at investere 8 milliarder kroner i renovering af folkeskoler samt bedre rammer for dag-, fritids- og klubtilbud,” står der i ”Aftale om kommunernes økonomi for 2027.”

I aftalen bliver det fremhævet, at det aftalte anlægsniveau skal ses i sammenhæng med, at der i 2027 udmøntes 402 millioner kroner til investeringer i bedre fysiske rammer for lokale sundhedsindsatser i regioner og kommuner.

”Aftalen giver kommunerne mulighed for at investere i de fysiske rammer i folkeskolen og skabe endnu bedre rammer for dags- og fritidstilbud. Det betyder mulighed for at investere i bedre klasselokaler, minimumsnormeringer og bedre udearealer på vores folkeskoler til gavn for børnene.” Finansminister Peter Hummelgaard 

Bedre fysiske rammer

Finansminister Peter Hummelgaard (Socialdemokratiet) er særligt godt tilfreds med, at regeringen og kommunerne på kort tid har lavet en aftale, ”der er både økonomisk ansvarlig og som styrker velfærden for særligt børn og ældre:”

”Aftalen giver kommunerne mulighed for at investere i de fysiske rammer i folkeskolen og skabe endnu bedre rammer for dags- og fritidstilbud. Det betyder mulighed for at investere i bedre klasselokaler, minimumsnormeringer og bedre udearealer på vores folkeskoler til gavn for børnene.”

”Samtidig er det en aftale, der allerede nu leverer på regeringens løfte om at investere i velfærden. Vi har i flere år sørget for, at pengene følger med, når vi bliver flere børn og ældre. Denne aftale leverer mere end det. Det er med andre ord en aftale til gavn for både glade børn i klasselokaler og omsorg på plejehjem,” siger finansministeren.

Økonomiaftalen for 2027 mellem regeringen og KL er indgået i forlængelse af regeringsgrundlaget, som Socialdemokratiet, SF, Moderaterne og Radikale Venstre præsenterede 2. juni.

Læs mere i ”Centrale punkter i nyt regeringsgrundlag – set fra arkitektbranchen”

Læs også ”Rundspørge: Det mest arkitekturorienterede regeringsgrundlag i nyere tid”

 

Vil du have flere nyheder? Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev hér

Her får du faglige og politiske nyheder og analyser fra Danske Arkitektvirksomheder samt tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events med stor relevans for arkitektbranchen.