Bro

Må vi dele jeres projekt med vores 50.000 følgere på de sociale medier?

Dato 01.10.25 |

Foto: Danske Arkitektvirksomheder

Danske Arkitektvirksomheder ønsker at styrke synligheden af den arkitektoniske kvalitet, som I hver dag bidrager med – og vi vil derfor gerne invitere jer til at få jeres projekter eller udviklingsarbejde vist frem på vores kanaler. 

Vi søger inspirerende historier, billeder og korte beskrivelser fra jer – af projekter, nye løsninger eller andre innovative initiativer, som I ønsker at dele med omverdenen. Det kan være færdige eller igangværende projekter eller særlige detaljer, der fortæller noget om jeres tilgang og faglighed. Meget gerne med fokus på den grønne omstilling og særligt transformation og renovering, smukke detaljer eller innovative tilgange til eks. løsninger og materialer.  

For at kunne dele jeres projekter, beder vi jer sende følgende: 

  • Enkort beskrivelseaf historien/projektet (max 100 ord) 
  • Billeder og/eller videoklip i høj opløsning som en samletWeTransfer-fil 
  • Årstalfor færdiggørelse eller projektets periode 
  • Fotografens navn 
  • Korrekt krediteringaf eventuelle samarbejdspartnere 
  • Ettydeligt samtykketil, at Danske Arkitektvirksomheder mod korrekt kreditering af både fotograf og jer må anvende materialet på vores kanaler, herunder hjemmeside, sociale medier og nyhedsbreve og i forbindelse med organisationens arbejde.  

Materialet bedes sendt til: kommunikation@danskeark.dk 

Vi glæder os til at vise jeres arbejde frem og styrke fortællingen om dansk arkitektur – sammen.