
Lene Tranberg træder ud af partnergruppen i Lundgaard & Tranberg Arkitekter
Efter 40 år som medstifter og partner udtræder arkitekt Lene Tranberg pr. 1. september 2025 af partnergruppen i Lundgaard & Tranberg Arkitekter. Lene Tranberg fortsætter sit engagement i virksomheden som formand for bestyrelsen.
Siden Lene Tranberg i 1985 stiftede tegnestuen Lundgaard & Tranberg Arkitekter sammen med Boje Lundgaard, har hun været en central drivkraft bag udviklingen af virksomhedens faglige profil og kultur, præget af professionalisme, fællesskab og samarbejde. Nu træder hun ud af det arbejdende kollektiv, hun selv var med til at skabe og giver stafetten videre til en velforankret partnerkreds.
”Mine 40 år med Lundgaard & Tranberg Arkitekter har ikke været et arbejde. Det har været fire årtier med en forbundethed til andre mennesker, til arkitektfaget og de værker, vi har skabt sammen. Det er en stor glæde, at det, jeg har været med til at bygge op, lever videre i partnergruppen og hos vores medarbejdere. Når en virksomheds kultur får lov til at vokse sig stærk, bliver den større end enkeltpersoner. Den flyder frit imellem mennesker, og den bor i projekterne. Nu flytter jeg i en vis forstand ’hjemmefra’. Og jeg glæder mig til at komme hjem på besøg i kraft af min rolle som bestyrelsesformand,” udtaler Lene Tranberg.
Om Lene Tranbergs udtrædelse af partnergruppen siger adm. direktør og partner i Lundgaard & Tranberg Arkitekter, Peter Thorsen:
”Selvfølgelig kommer vi til at savne Lenes enestående faglighed, hendes kunstneriske blik og insisteren på omhu og kvalitet i alt, hvad vi gør. Lenes tårnhøje ambitionsniveau for arkitekturen, hendes generøsitet og menneskelige nærvær er hele fundamentet for den virksomhedskultur, vi over årene har udviklet sammen med hende.”
”Den vil også fremover være bærende for Lundgaard & Tranberg Arkitekter. Lene er uselvisk og fremsynet i alle forhold. Hun har formet en organisation, der på bedste måde kan drive tegnestuen videre i samme ånd, også uden hendes daglige tilstedeværelse. Med en erfaren og velorganiseret partnergruppe, og med Lene i spidsen for bestyrelsen, er vi forberedte på at udvikle Lundgaard & Tranberg til fortsat at skabe smuk og relevant arkitektur, som bidrager positivt til fællesskabet og de udfordringer verden står overfor.”