Design Exploration 3 billede

Design Exploration III - Image generation with ChatGPT

Dato 19.06.25 |
Af:
Kith Lerche-Gregersen

Foto: NORDFY (AI genereret)

AI rykker hurtigt - og nye muligheder bliver konstant en del af den måde, vi som arkitekter kan tænke og arbejde på. Vi oplever en interesse for, hvordan AI ikke bare kan spare tid, men også åbne for nye måder at visualisere, udvikle idéer og styrke beslutningsprocesser. 

Flere har fået øjnene op for, hvordan AI kan blive en naturlig del af det kreative mindset - derfor inviterer vi nu til en workshop, der giver dig indblik i nogle af de nyeste muligheder. 

Oplev ChatGPT´s nye billedgenereringsfunktion, der forvandler præcise beskeder og enkle tegninger til overbevisende billeder - direkte i dit workflow. Gennem praktiske øvelser vil du opdage, hvordan du effektivt kan bruge OpenAI´s nye AI-drevne værktøjer til at understøtte og udforske designkoncepter direkte i chat-grænsefladen.

På workshoppen får du:

  • Introduktion til nøglefunktioner som: 
    • præcis udformning af prompting, 
    • detaljeret overholdelse af instruktioner
    • forbedring og transformation af billeder
  • Inspiration til, hvordan AI kan blive en aktiv del af dit kreative mindset - og hvordan Open AI billedemodeller kan indgå i dine arbejdsprocesser.
  • Eksempler og guidede øvelser, der viser, hvordan billedemodeller kan anvendes som et værdifuldt redskab i idéudvikling og visuel sparring.

 

For dig, der arbejder med visuel kommunikation

Kurset er målrettet arkitekter, designere og andre visuelle fagfolk, der vil bruge AI som en integreret del af den kreative workflow.

Disclaimer: ChatGPT understøtter konvertering af 2D-tegninger til 3D-billeder og 3D-billeder til vektorfiler, og selvom resultaterne er stærke som indledende undersøgelser, vil det stadig kræve yderligere forfining til professionelle standarder.

 

Tilmeld dig i dag og få mere ud af AI i din designproces!

NYT ONLINE KURSUS 19. juni 2025 - Tilmeld dig i kolonnen til højre!

 

Praktiske oplysninger

Undervisningssprog: Engelsk.

Sted: Online med indkaldelse via Microsoft Teams.

Tidsrum: Kurset afholdes i tidsrummet kl. 9.00-13.30.

Deltagerkrav: Du skal have et abonnement på ChatGPT Plus for at deltage i kurset (ca. 140 kr. for abonnement) samt sørge for  at du har adgang til computer for at deltage.

Målgruppe: Medlemmer af Danske Arkitektvirksomheder og Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI), og henvender sig til arkitekter, designer, konkurrenceledere, 3D/visualiseringsansvarlige, indretnings- og landskabsarkitekter, mm.

Det er en fordel at have lidt kendskab til programmerne ChatGPT, men det er ikke et krav.

Tilmeldingskrav: Kurset gennemføres ved minimum 7 tilmeldinger og med en øvre grænse på 10 deltagere for at sikre optimal læring og du får mest muligt ud af workshoppen. 

Kontakt: Ved spørgsmål, kontakt Kith Lerche-Gregersen på klg@danskeark.dk.

Se vores øvrige AI-kurser her